Turkcell rekor kırdı

Turkcell, tüm zamanların rekor “çeyrek” gelirine ulaşarak 2 milyar 981 milyon TL gelir elde etti.

Turkcell, 2013 üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup, üçüncü çeyrekte gelirini bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 8, yılın ilk 9 ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artırdı. Turkcell ayrıca tüm zamanların rekor çeyrek gelirine ulaşarak 2 milyar 981 milyon TL gelir elde etti. Bu büyümede; yüzde 39 oranında artan mobil internet gelirleri ve yüzde 36 oranında büyüyen grup şirketlerinin katkısı etkili oldu. Grup AVFÖK, bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 1,016 milyar TL, net kr ise yüzde 22lik artışla 699 milyon TL oldu. Turkcell, üçüncü çeyrekte artan yatırımlarla birlikte ilk dokuz ayda 1,004 milyar TL yatırım miktarına ulaştı. Şirketlerin operasyonel verimliliği ve pazardaki başarı göstergelerinden VFÖK (Vergi-Faiz Öncesi Kr) ise bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 631 milyon TL oldu.

TÜRKİYEDEKİ ABONE SAYISI 35 MİLYON

Turkcell Türkiye, inovatif servisleri, mobil internetteki hız ve kalitesi ve en iyi müşteri deneyimi hedefiyle 2013 yılının 3. çeyreğinde 322 bin yeni abone kazandı. Bu rakamla birlikte abone sayısı Türkiyede 35 milyona ulaştı. Turkcell Grupun 9 ülkedeki toplam abone sayısı ise 71 milyon oldu.

Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU); yüzde 3,2 artarak 22,7 TL olurken, Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım (MoU) ise yüzde 5,6 büyüyerek aylık 271,6 dakikaya ulaştı.Turkcellin mobil internet gelirleri yıllık bazda yüzde 39 oranında artarak üçüncü çeyrekte 385 milyon TL oldu. Mobil internet gelirlerinin artmasında; üçüncü çeyrekte yüzde 26ya ulaşan akıllı telefon penetrasyonu etkili oldu. Geçen yılın aynı döneminde 5,5 milyon olan akıllı telefon kullanıcısı, 3. çeyrekte 882 bin abonenin daha akıllı telefon kullanmaya başlamasıyla 8,4 milyona ulaştı. Böylece son 1 yıldaki artış 3 milyona yaklaştı. Turkcell, satışa yeni sunduğu Türkiyenin ilk yerli tasarım akıllı telefonu Turkcell T40 ile bu rakamı daha da artırmayı hedefliyor.Turkcellin rekor gelirinde yurtiçindeki ve yurtdışındaki grup şirketlerinin başarılı performansları da etkili oldu. Gelirleri yıllık bazda yüzde 27 büyüyerek 237 milyon TLye ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 521 bin haneye taşıma başarısını gösterdi. Şirketin 3. çeyrek AVFÖK marjı ise yüzde 25,3 oldu.Ukrayna operasyonu ise başarılı bölgesel büyüme stratejisi ile gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre ABD Doları bazında yüzde 12 artırarak 124 milyon dolara taşırken AVFÖKünü yüzde 20,5 yükseltme başarısı gösteren şirket, yüzde 30,8 AVFÖK marjı kaydetti. Şirketin aktif abone sayısı ise bir yılda 1,2 milyon artarak 9,4 milyon oldu.

CİLİV: “TEKNOLOJİ VE İNOVASYONDAKİ ÜSTÜNLÜĞÜMÜZLE KARLI BÜYÜMEYİ SÜRDÜRDÜK”

Turkcellin ikinci çeyrek sonuçlarını yorumlayan Genel Müdür Süreyya Ciliv; İnovasyon ve operasyonel mükemmeliyet odağımız ve iştiraklerimizin artan katkısı sonucunda bir kez daha güçlü sonuçlar elde ettik. Bu güçlü büyümeyi sürdürülebilir kılmak için, güçlü altyapımıza ilk 9 ayda 1 milyar TL yatırıma yaptık, teknoloji ve inovasyon ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran çözümler sunduk. İşte Teknoloji Hamlesi ile kurumsal müşterilerimizi, rekabet güçlerini ve verimliliklerini artıran çözümlerle buluşturduk. Ayrıca, mobil genişbantı yayma vizyonumuz ile üstün özelliklere sahip ilk yerli tasarım akıllı telefonumuz Turkcell T40ı ortalama akıllı telefon fiyatının yarı fiyatına satışa sunduk. Önümüzdeki dönemde de Turkcelli rekabette öne çıkaracak ürün ve servisler geliştirmeye devam edeceğiz diye konuştu.