• İstanbul
  °C
 • Ankara
  °C
 • İzmir
  °C
A A A

Nur Talebeleri, Sâdeşleştirilme Cinâyetini Diyânete Şikâyet Ediyorlar!

Diyânet İşleri Başkanımız Sayın Prof.Dr. Mehmet Görmez’e ulaşıyoruz. Allah rızâsı için haberdeki linkten sâdeleştirme cinâyetinin durdurulması için diyânet işlerinin devreye girmesini isteyelim.
2013-03-25, 08:36:46
Okunma: 2447
3 Yorum
resim

Sâdeleştirme = Tahrif, Tahrip ve Türkçenin İtibarsızlaştırılması!

“Bediüzzaman Said Nursî (R.A.) Hazretlerine, çağın ihtiyaçlarına binaen ilhamen yazdırılan Risale-i Nur eserlerinin Ufuk Yayınevi tarafından sadeleştirilmesi adı altında yapılan tahrifat ne yazık ki devam etmektedir.

Başta Üstad Hazretlerinin hayatta bulunan varisleri olmak üzere, umum Nur cemaatinin, Kur’ânî ahlâk ve edebî çerçevesinde göstermiş oldukları tepkilere kulak asmayan bu hareketin, hizmet düsturundan uzak bu teşebbüslerine devam etmekte inat ettiği görülmektedir. Bediüzzaman Hazretlerinin “Kur’ân′ın semasından ilhamî bir surette gelen şifadar nurlar” olarak bahsettiği ve milyonlarca insanın imanlarını kurtarmaya vesile olan, her yaşta insanın büyük bir şevk ve hürmetle okuduğu Risale-i Nur’ların “anlaşılmıyor” diyerek sadeleştirilme adı altındaki tahrifat girişiminde bulunmak büyük bir hukuksuzluktur. Evvelen Müellif-i Muhterem Hazretleri olmak üzere umum Nur Talebelerinin hukukunu hiçe saymak gibi bir halat ile yapılan bu azim cinayete karşı Risale-i Nur’un hukukunu muhafaza etmek her Nur Talebesinin vazifesidir.

Saniyen, gün geçtikçe itibarsızlaştırılmaya çalışılan Türkçe’nin yüksek ve gür sedasını hiçbir gücün yapamadığı kadar bütün dünyaya Risale-i Nur haykırmaktadır. Bilindiği üzere harf devrimi ile başlayan, Türk Dil Kurumunun kurulması ile zirveye ulaşan Türkçe’nin katledilme sürecine bu mübarek topraklarda direnen en büyük kale Risale-i Nur olmuştur. Bu muhteşem eserler, içinde barındırdığı yaklaşık 27.000 kelime ile Türkçe’nin yüz akı olmuştur.

Ne yazık ki, dünyanın dört bir tarafında Türk Kolejleri açarak, ismi duyulmamış ülkenin çocuklarına bile Türkçeyi öğrettikleri ile övünen bir hareketin, Türkçenin katledilişine karşı yıllardır ayakta kalarak direnen Risale-i Nurların, dilimizi muhafaza etmek adına bu büyük misyonuna rağmen, sadeleştirme adı altındaki tahrif ve tahrip teşebbüsünde ısrar etmeleri anlaşılabilir bir durum değildir. Kendi topraklarından çıkan bu ilim ve irfan eserlerine sahip çıkmayarak dilimize darbe vuranların, dünyaya öğretiyoruz dedikleri dil Türkçe değildir ve Türkçeye hizmet olamaz! Neden halkları Risale-i Nurun seviyesine çıkarmak için değil de, Risale-i Nurları halkların seviyesine indirmek için çalışılıyor?

Mezkûr sebeplere binaen “Bir harfe dokunmayı azim bir günah işliyor telâkki ediyorum” diyen Nurların birinci talebesi merhum Hulusi Yahyagil Ağabeyin ihlâs ve sadakatine riayet edilmesi gerektiğini belirtiyor, mason ve zındıka komitelerine hizmet eden bu teşebbüsü gerçekleştiren ve fetva verenleri Halık-i Zülcelal’e(C.C.) havale ediyoruz.

Selâm ve hürmetlerimizle.

http://www.risalemedokunma.com/index.php?go=news_detail&id=9

İLGİ:  HUKŪK-I ÂMMEYE BÜYÜK TECÂVÜZ VE KUDSÎLİĞE HÜRMETSİZCE BİR TAARRUZ  

Risale Talim Haber - QR code

Mobil cihazınızı okutun ve paylaşın.
Her türlü mobil cihazı desteklemektedir. (iOS, Android, Symbian)

Paylaş :
Etiketler :

 

HABER İLE İLGİLİ

3 Adet yorum yapıldı.

Sadeleştirmeyi kim durdurabilir.
2013-04-01, 08:59:58, 94.54.165.52
Necdet Bayram;
Risale-i Nur'larla ilgili başlatılan sadeleştirme çalışmalarını (tahribatını) tek kişi durdurabilir. O kişi ise Amerika'da yaşayan muhterem Fethullah Gülendir. Ümitliyim bekliyorum ne zaman bu işe dur diyek diye....
İşimiz Diyanete mi Kaldı?
2013-03-28, 11:24:46, 94.54.5.169
Müşfik GEMİCİ;
Diyanet İşleri Başkanlığından, kendi neşriyatı içinde en başta Kur'an-ı Kerim Mealindeki hataları düzeltmemişken, Risalelerdeki sadeleştirme meselesine el atmasını talep etmek, olmayacak duaya amin demektir.. Ayrıca Diyanetin ne böyle bir yetkisi var ne de görevi.. Görev neşriyatla meşgul olan Nur talebelerinindir. Her şeyden önce yapılan sadeleştirme çalışmasının ilmi bir değerlendirmesini yaparak, oradaki eksik, yanlış ve hataları göz önüne koymak gerekir. Bununla birlikte, yapılan eleştiriler bir derece dikkate alınmış olmalı ki; söz konusu sadeleştirme işini yapan yayınevi, ilk neşrettiği Lem'alar'ın kapağında belirtmemesine rağmen, ikinci olarak neşrettiği Sözler'in kapağına "Sadeleştiren ve Yayına Hazırlayan" şeklinde bir ibare ekleme ihtiyacı hissetmiştir. Bu arada geçmişte Türk Dil Kurumu eliyle bir takım yanlışlar yapılmış olsa da bugün için aynı şeyi söylemek doğru değildir. Kurum, dil konusunda faydalı çalışmalar yapmaktadır. "Halkların dilini Risale-i Nurun seviyesine çıkarmak.." gibi bir tez de geçerli değildir. Halkın anlaması için eserlerin şerh edilmesine (yani halkın anlayacağı şekilde güncel dilde açıklanmasına) ihtiyaç vardır. Yoksa, eserlerin güncel dile sadeleştirilmesi son derece zor bir iştir. Ehil olmayan kişilerce yapılan sadeleştirme çalışmaları faydadan çok zarar verir.
Kaynaktan Su İçmemek Gerekir
2013-03-25, 08:53:19, 88.230.111.68
m numan (nur\'a müştak);
Beceriksizler ne olacak. kendi müntesiplerine hakkı olduğu gibi değilde sulandırarak yumşatarak evirip çevirip kesip biçerek kuşa çevirmeleri sebebiyle NURLARA ECNEBİ BIRAKIYORLAR. sonrada NURLAR ANLAŞILMIYOR diyorlar. Hadi oradan anlaşılmıyorda onun içinmi bu kadar kimse okuyor. onun için mi 50den fazla dile tercümeleri bulunuyor. soruyorum bu işi yapanlara. BAYRAM YÜKSEL (R.H.) AĞABEY DİYORDU: "İŞİN İÇİNDE PARA KAZANMAK DERTLERİ OLMASA O PİYASADA NEŞİR YAPANLARIN HİÇBİRİ KİTAP BASMAZ" Nuralemi geniş bir pazar bu kesin. bu da böyle paragöz heriflerin ağzını sulandırıyor. meşrebleri nur meşrebi olmayanların böyle birşeye yeltenmesi paragözlülükten başka bir şey değildir. !!!!

Facebook İle Yorum Yap

Twitter'dan Takip Et!

Kategorilerden Diğer Haberler

RİSALE TALİM YAZARLARI
YENİ ASYA YAZARLARI

 

RİSALE TALİM FORUM'DAN BAŞLIKLAR
ARŞİV'DEN HABERLER
ANKET
Risâle Tâlim Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?
 • Çok Güzel
 • Güzel
 • Daha İyi Olabilirdi

GÜNÜN KARİKATÜRÜ


Tarih : 26.01.2015


Site Haritası RSS Beslemeleri