• İstanbul
  °C
 • Ankara
  °C
 • İzmir
  °C
A A A

Kâinatı ‘Kayyum’ İsmi Ayakta Tutuyor

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nurettin Abut, Esma-i Hüsna’dan Kayyum ismi hakkında bir seminer verdi.
2012-10-25, 22:07:03
Okunma: 1263
0 Yorum
resim

Kâinatı ‘Kayyum’ ismi ayakta tutuyor 

PROF. DR. Nurettin Abut, “Atom altı dünyada ve galaktik boyutta mükemmel bir düzen vardır. Bu düzen kendi kendine oluşup devam ediyor değildir. Bir güç bu düzeni korumakta ve devam ettirmektedir, onlara beka vermektedir. Bu güce Bediüzzaman ‘Kayyum isminin tecellisi’ demektedir. Kayyum ismi bir an bile tecelli etmediği zaman bütün kâinat yok olabilir” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nurettin Abut, Esma-i Hüsna’dan Kayyum ismi hakkında bir seminer verdi.
Demokrat Eğitimciler Derneği tarafından Süleymaniye’deki Yeni Asya Vakfı konferans salonunda tertiplenen seminere ilgi bir hayli fazlaydı.
Abut, slayt eşliğinde sunduğu seminerde Cenâb-ı Hakkın ‘Kayyum’ isminin mikro ve makro âlemdeki tecellilerinden bahsetti.
Kayyum isminin kâinatı nasıl ayakta tuttuğunu ve varlığını nasıl devam ettirdiğini modern fizik ve astronominin verileriyle ve Risale-i Nurdan iktibas ettiği bölümlerle izah eden Abut şunları söyledi:
“Bütün zerrat, nazarında hazır ve nazır bir yaratıcı ve kudretle karşı karşıyayız. Cenâb-ı Hakkın kudreti karşısında en büyük ile en küçük eşittir. Yıldızlarla küreler o kudret karşısında eşit. Herşey onun emrine boyun eğer. Bir yumurtanın kırılması ile dev bir galaktik kütlenin patlaması onun kudreti nazarında eşittir.”
“Atom altı dünyada ve galaktik boyutta mükemmel bir düzen vardır. Bu düzen kendi kendine oluşup devam ediyor değildir. Bir güç bu düzeni korumakta ve devam ettirmektedir, onlara beka vermektedir. Bu güce Bediüzzaman, ‘Kayyum isminin tecellisi’ demektedir. Yani herşey Cenâb-ı Hakkın Esma-i Hüsnasının tecellisiyle olması olması gereken mükemmellikte ve güzellikte oluyor. Hiçbir şey hiçbir şeye karışmıyor. Cenâb-ı Hakkın kudretiyle, adeta herşey tek bir fert gibi, yani bütün kâinatın idaresi bir elektronun çekirdek etrafında dönmesi kadar kolay.”
“Bilim adamları Cenâb-ı Hakkın kudretini anlamaya çalışmıyorlar. Bu gücü maddenin kendisinde, içinde olduğunu zannediyorlar. ‘Higgs Bozonu/Tanrı Parçacığı’ olarak adlandırıyorlar. Bu parçacığı bulursak yaratıcı bir güce ihtiyaç kalmayacak, kâinatın yaratılışını biz bununla anlayacağız, açıklayacağız diyorlar. Hâlbuki bu güç Kayyum olan Cenâb-ı Hakkın kudretinin tecellisidir. Bozonlar bildiğimiz en küçük parçacıklardır. Bu parçacıklara herşeyi görecek, bilecek, idare edecek, bir ihtiyar ve bir iktidar ile vücut bulan fiilleri eserleri isnat etmek yanlıştır. Onlarda irade, şuur, bilinç yoktur. Bunlar Cenâb-ı Hakkın kudretine mazhar parçacıklardır. Belki de Cenâb-ı Hakkın ‘Ol!’ emrine mazhar olan parçacıklar onlardır. Kayyum ismi bir an bile tecelli etmediği zaman bütün kâinat yok olabilir” dedi.
Modern fizikçilerin yeni elde ettiği bilgilere Bediüzzamanın yıllar önce yazdığı eserlerde işaret ettiğini belirten Abut, “Şu anda bizler ve modern fizikçiler, Risale-i Nur okyanusunun kıyısında çabalayan ya da ayaklarını ıslatan kimseler gibiyiz.  Sebebi, Bediüzzaman’ın meşhur bir fizikçi olmasından ya da kuantum kimyasını çok iyi bilmesinden değildir, bütün bunlar Bediüzzaman ilhamen verilmesinden  ve Kur’ân’ın lema’larının Risale-i Nur’da tecelli etmesindendir. Risale-i Nur, herşeyi yaratan ve herşeyi bilen Allah’ın kelâmı olan Kur’ân’a, ondaki ilimlere ayna olmuştur. Bediüzzaman Hazretleri mahlûkatın Cenâb-ı Hakla olan münasebetini en mükemmel ve dengeli bir şekilde izah etmiştir” dedi.

ERHAN AKKAYA-İSTANBUL

YENİ ASYA

Risale Talim Haber - QR code

Mobil cihazınızı okutun ve paylaşın.
Her türlü mobil cihazı desteklemektedir. (iOS, Android, Symbian)

Paylaş :
Etiketler :

 

HABER İLE İLGİLİ
Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.

Facebook İle Yorum Yap

Twitter'dan Takip Et!

Kategorilerden Diğer Haberler

RİSALE TALİM YAZARLARI
YENİ ASYA YAZARLARI

 

RİSALE TALİM FORUM'DAN BAŞLIKLAR
ARŞİV'DEN HABERLER
ANKET
Risâle Tâlim Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?
 • Çok Güzel
 • Güzel
 • Daha İyi Olabilirdi

GÜNÜN KARİKATÜRÜ


Tarih : 26.01.2015


Site Haritası RSS Beslemeleri