• İstanbul
  °C
 • Ankara
  °C
 • İzmir
  °C
A A A

Hz.Adem ve Havva Kıssasının Hayatımızdaki Rolü

Habibe IŞIK,Hz.Adem ve Havva Kıssasının Hayatımızdaki Rolü yazısı.
2012-10-01, 19:26:16
Okunma: 1772
0 Yorum
Habibe IŞIK
habibe_8484@hotmail.com

Hz.Adem ve Havva Kıssasının Hayatımızdaki Rolü

Taha suresi adını birinci ayet-i kerimeden almaktadır. Bazı müfessirler Ta-Ha’nın mukatta’attan olduğunu savunmakla birlikte bazıları kelimenin Süryanicede ‘’Ey insan’’ manasına geldiğini ve bu manada kullanıldığını savunmaktadırlar. Sure 135 ayettir ve Hz. Musa (as) kıssasının tamamını anlatmaktadır. Tabii ki biz tamamı hakkında görüşlerimizi bildiremeyeceğiz. Üzerinde tefekkür ettiğimiz bir kaç ayet-i kerime ile ilgili fikirlerimizi beyan edeceğiz.

Bu surede en ziyade dikkatimizi çeken ayet-i kerimeler Hz. Adem ve Hz. Havva kıssasına değinilen 115-121 arasındaki ayetlerdir.

Doğrusu bundan önce Âdem'e (bu ağaçtan yeme diye) emrettik, fakat unuttu ve biz onda bir azim (bir kararlılık) bulmadık.(Taha:115)

Nihayet şeytan ona vesvese verdi. Şöyle dedi: «Ey Âdem! Sana sonsuzluk ağacını ve çökmesi olmayan bir saltanatı göstereyim mi?» (Taha:120)

Bunun üzerine ikisi de o ağaçtan yediler. Hemen ayıp yerleri kendilerine açılıp görünüverdi. Ve üzerlerine cennet yaprağından örtüp yamamaya başladılar. Âdem Rabbinin emrinden çıktı da şaşırdı. (Taha:121)

Bu ayetlerin bize düşündürdükleri ise şu şekilde.:

Hz. Adem ile Havva'nın yasak ağacın meyvesinden yemesi meselesini düşünürken bir tarama yaptık. Bizi gülümseten başlıklar çıktı. Gülmeli mi ağlamalı mıydık onuda tam kestiremedik. Konu başlıkları şu şekilde. Havva mı Adem'i kandırdı? Ya da o ağaç ne ağacıydı? Elma mı, armut mu? Bizim için önemli olan Kur’an-ı Kerimde ki bu peygamber kıssalarına nasıl bakmalıyız? Bize ne söylemek istiyor? Bura da ki ilahi mesaj ne olmalı? Gibi soruları ilk önce kendi dünyamızda sormalıyız ve düşünmeliyiz ki onlarda bizimle aynı cihazatla donatılmış bir insan ve o insan bu olayların karşısında nasıl tavır almış, nasıl mukabele etmiş. Yani kısaca Kur'an'da anlatılan Peygamber hikayelerinin hepsinin bizim şu anda yaşadığımız hayat ile doğrudan ilişkisinin olduğunun farkına varmanın Kur'an'ı anlamanın birinci basamağını oluşturduğunu bilincinde olmalıyız. Asıl meselemiz bu bu kıssalarda anlatılan imtihanlarla karşılaştığımızda nasıl bir eğitime girmemiz gerektiği mesajını almaktır. Ve bundan hareketle orada ki emir bize de şunu diyor olabilir mi? ‘’Sen de sana yasak kılınan bu dünyanın gayrimeşru lezzetlerine elini uzatma. Biliyorum ebedi arzuluyorsun. Çünkü fıtratında var. Senin ebedi arzulayan latifeni tatmin edecek olan o zehirli dünya oku değil.  O zaman ‘’o zehirli dünya oklarına’’ elini uzatma.’’

Mesnevi-i Nuriye’de bulunan şu cümlelerle bize bunu anlatmaya çalışıyor kanaatindeyiz.

İ'lem eyyühe'l-aziz! İnsan, yaşayış vaziyetince, bir dağdan kopup sel içine düşen veya yüksek bir apartmandan düşüp yuvarlanan bir şahıs gibidir.
Evet, hayat apartmanı yıkılıyor. Ömür tayyaresi şimşek gibi geçiyor. Zaman da sel dolaplarını sür'atle çalıştırıyor. Arz sefinesi de, sür'atle giderken تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ âyetini okuyor. Sefine-i arz sür'atle yürürken, dünyanın gayr-ı meşru lezzetlerine uzatılan ellere zehirli dikenlerin batacağı düşünülsün. Binaenaleyh, o zehirli dünya oklarına bakıp el uzatma. Firâkın elemi, telâki lezzetinden ağırdır.

Habibe IŞIK

Risale Talim Haber - QR code

Mobil cihazınızı okutun ve paylaşın.
Her türlü mobil cihazı desteklemektedir. (iOS, Android, Symbian)

Paylaş :
Etiketler :

 

HABER İLE İLGİLİ
Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.

Facebook İle Yorum Yap

Twitter'dan Takip Et!

Yazarın Diğer Haberleri

2012-12-07, 00:25:40
2012-12-01, 12:36:58
2012-09-07, 14:18:13
2012-08-07, 23:34:33
2012-07-29, 13:46:08
2012-07-27, 11:29:01
2012-06-22, 00:13:35

Kategorilerden Diğer Haberler

RİSALE TALİM YAZARLARI
YENİ ASYA YAZARLARI

 

RİSALE TALİM FORUM'DAN BAŞLIKLAR
ARŞİV'DEN HABERLER
ANKET
Risâle Tâlim Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?
 • Çok Güzel
 • Güzel
 • Daha İyi Olabilirdi

GÜNÜN KARİKATÜRÜ


Tarih : 26.01.2015


Site Haritası RSS Beslemeleri